Prize Winners of Various Competitions 2019 - 2020

Prize Winners of Various Competitions 2019 – 2020

       

Sl. No.

Name

CLASS

Competition

Prize

Category

Conducted by

1

AKSAYA KARUN DHARANI.T

6 – A

Drawing Competition

III

 

SIP Academy India

2

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

Dance Competition

I

 

Max Little Icon

3

ASHIFA.A

7 – A

Know Your Place (Puducherry) Quiz Contest

First Runner-up

 

Chutti Vikatan

4

POOVARAGHAVAN.N

7 – A

Know Your Place (Puducherry) Quiz Contest

Winner

 

Chutti Vikatan

5

SUHAIL.S

7 – A

Grand Talent Hunt 2019

I

Memory Test – Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

6

MOULISWAR.S

7 – C

Grand Talent Hunt 2019

Merit

Rebuz Quiz – Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

7

LOGACHANDAR.A

6 – B

Grand Talent Hunt 2019

II

Rebuz Quiz – Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

8

JANU PRITHIJA.V

5 – D

Grand Talent Hunt 2019

Merit

Tables – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

9

THANISHKA.M

3 – D

Grand Talent Hunt 2019

I

Memory Test – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

10

THANISHKA.M

3 – D

Grand Talent Hunt 2019

I

Tables – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

11

KAILASH.S

4 – C

Grand Talent Hunt 2019

I

Tables – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

12

NITESH.V

4 – C

Grand Talent Hunt 2019

Merit

Tables – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

13

ABHIJITH SUNILKUMAR.S

7 – C

Grand Talent Hunt 2019

I

Picture Quiz – Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

14

YADAV.K.A

D

Grand Talent Hunt 2019

I

Young Artist – Sub Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

15

POOVARAGHAVAN.N

7 – A

Grand Talent Hunt 2019

I

Picture Quiz – Junior

General Awareness Improvement Network (GAIN)

I

Simple Written Quiz  – Jumior

I

Word Breaker – Junior

16

THANISHA.A

3 – D

Students Day Celebration 2019

II

Writing

Government of Puduucherry

17

VAITHEESWARI.M

4 – B

Students Day Celebration 2019

III

Reading

Government of Puduucherry

18

HARIHARAN.V

7 – A

All India Open FIDE Rating Chess Tournament

51st place

 

FIDE, AICF, TSCA

19

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

Mirchi Star Kids 2019

I

Solo Dance Competition

Radio Mirchi

20

ABITHA.S

2 – C

District Level Kids Competition

Consolation

Handwriting

The Learning Tree Pre School

21

Consolation

Story Telling

22

Consolation

Thirukkural

23

NITHYASRI.T

3 – A

Children’s Day Celebration 2019

III

Reading – Primary School Level

Government of Puducherry – Directorate of School Education

24

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

PINNACLE – 2019
State Level Talent Search Competition

I

Dance Competition

Rotary Club Of Pondicherry Cosmos & Aruna Memorial Trust

25

MIRUDHULASHRI.G

2 – A

Annual Day Celebrations -2019

I

Drawing Competition

Rainbow Nagar Women’s Welfare Association

26

ABITHA.S

2 – C

Online Art Competition

Consolation

Art Competition

Sparkling Stars Creating Your Talents

27

LOURDUS ARUMAAI BERNICE.S

5 – A

PINNACLE – 2019
State Level Talent Search Competition

Consolation

Dance Competition

Rotary Club Of Pondicherry Cosmos & Aruna Memorial Trust

28

MIRUDHULASHRI.G

2 – A

23rd National Book Fair

I

Drawing Competition

Puducherry Writers Book Society

29

POOVARAGHAVAN.N

7 – A

23rd National Book Fair

I

Quiz Competition

Puducherry Writers Book Society

30

MIRUDHULASHRI.G

2 – A

Mirchi Star Kids 2019

III

Drawing Competition

Maruthi Suzuki Arena

35

GOKUL.S

3 – B

Surya Namaskaram Competition 2020

I

Fifty Surya Namaskarams

Asana Andiappan College of Yoga & Research Centre

37

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

The Rhythm of Arts Festival

I

Fusion – Group Dance

Rhythms of Fine Arts Institute

38

LOURDS ARUMAI JOSSHUA.A

3 – A

The Rhythm of Arts Festival

II

Fusion – Group Dance

Rhythms of Fine Arts Institute

39

JEFRIE PIO UTHERI.F

2 – A

The Rhythm of Arts Festival

II

Fusion – Group Dance

Rhythms of Fine Arts Institute

40

LOURDS ARUMAI EVANGELIN.S

1 – A

The Rhythm of Arts Festival

II

Fusion  Dance

Rhythms of Fine Arts Institute

41

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

The Rhythm of Arts Festival

II

Drawing

Rhythms of Fine Arts Institute

42

LOURDUS ARUMAAI BERNICE.S

5 – A

The Rhythm of Arts Festival

I

Classical Dance – Group

Rhythms of Fine Arts Institute

43

LOURDUS ARUMAAI BERNICE.S

5 – A

The Rhythm of Arts Festival

I

Solo Semi Classical Dance

Rhythms of Fine Arts Institute

44

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

LEMART Healthy Dance Competition- Dance 20-20

II

Solo Choreography Junior

StepUP Solutionz

45

DHANYASREE.M.G

5 – C

4th State level Painting competition 2019

Shield

 

Pondichery Art Academy

46

AMUDA S. PRASAD

5 – B

Green Olympiad (L-1)

State Winner

 

TERI, New Delhi

47

MANISHA.V

6 – c

4th State level Painting competition 2019

Jury Medal

 

Pondichery Art Academy

48

LOURDUS ARUMAAI BERNICE.S

5 – A

National Science Day 2020

Selected for next level

 

Raj Nivas Pondicherry

49

SANGEETHA.S

5 – D

50

KANISHKHA.V.P

B

Fourth Inter-Nursery meet 2020

Consolation

Pot Painting

Nursery School, PG, & Rearch Department of Home Science

51

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

Achariya Kalai Utsavam 2019-2020

I

Solo Western Dance

Achriya Siksha Mandir

52

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

Achariya Kalai Utsavam 2019-2020

I

Group dance – Western

Achriya Siksha Mandir

53

ERIN RAICHEAL JUVENAL.E

7 – A

Achariya Kalai Utsavam 2019-2020

I

Solo folk Dance

Achriya Siksha Mandir

54

LOURDUS ARUMAAI BERNICE.S

5 – A

Achariya Kalai Utsavam 2019-2020

II

Solo folk Dance

Achriya Siksha Mandir

55

ABITHA.S

2 – C

National level competition 2020 (Phoenix Academy

I

Story Telling

Phoenix Academy